';

Sčítání a odčítání zlomků


Nadřazené téma:« Zlomky

Předcházející téma:« Poznávání zlomků ,« Krácení zlomků


Pokud mají sčítané zlomky stejného jmenovatele, stačí prostě sečíst čitatele a jmenovatele necháme stejného.

vzorec

Pokud mají sčítané zlomky různého jmenovatele, musíme je nejprve rozšířit tak, aby měly stejného jmenovatele, kterým bude (nejmenší) společný násobek původních jmenovatelů. Jakmile mají zlomky stejného jmenovatele, sečteme je výše uvedeným postupem.

Výsledný zlomek pokrátíme. Odčítání zlomků funguje stejným způsobem.

Vysvětlení základního případu sčítání zlomků se stejnými jmenovateli:

Vysvětlení sčítání zlomků s různými jmenovateli:


Krok po kroku

V tomto cvičení doplňujete jednotlivé kroky v rozsáhlejším postupu – například jednotlivé kroky v úpravě výrazů nebo při řešení rovnic. Cvičení je dobrou rozcvičkou na samostatné řešení kompletních příkladů.

Sčítání a odčítání zlomků   

Rozhodovačka

Rychlé cvičení na procvičení počítání – dostanete příklad a vybíráte jednu ze dvou odpovědí (není potřeba nic psát na klávesnici). Nabízíme 6500 zadání, od 1+1 až po logaritmy. Pokud nechcete jen vybírat z možností, ale sami psát odpověď, zkuste cvičení Počítání.

Sčítání a odčítání zlomků   

Pexeso

Naše úloha není úplně stejná jako klasické pexeso, ale sdílí s ní základní prvek: hledání dvojic. U nás nejsou kartičky skryté, úkolem je pouze odhalit, které dvojice patří k sobě. Odkrývejte správně a odhalíte pěkný obrázek!

Sčítání a odčítání zlomků   
Zlomky: sčítání obrázkově

Počítání

Klasické cvičení na procvičení počítání všeho druhu – dostanete zadání příkladu a máte za úkol zapsat písemně odpověď (číslo). Nabízíme 4000 příkladů, od 1+1 až po logaritmy. Pokud nechcete psát odpověď na klávesnici, zkuste cvičení Rozhodovačka, ve kterém vybíráte jednu ze dvou odpovědí.

Sčítání a odčítání zlomků   
Sčítání zlomků s obrázky
Sčítání zlomků s celočíselným výsledkem

Roboti

Vyzkoušejte si své znalosti v závodě proti robotům. Za správnou odpověď se posunete dopředu, za špatnou dozadu. Když dorazíte do cíle dříve než roboti, postoupíte do dalšího levelu, kde vás čekají zákeřnější příklady a rychlejší roboti. Pokud chcete, můžete si také dát závod proti svým kamarádům.

Sčítání a odčítání zlomků (1. úroveň)
1
2
3
4
Spustit

Nechte nám zprávu

Narazili jste na chybu v aplikaci? Máte nápad na vylepšení?

Cítím se ...

Frustrovaně Zklamaně Nápaditě Spokojeně Nadšeně

Text zprávy

E-mailová adresa (ať Vám můžeme odpovědět)


Odeslat
NAPIŠTE NÁM