Prostorová představivost v rovině
Představivost v rovině využíváme, aniž bychom si to uvědomili, v každodenním životě - při orientaci ve městě, v přírodě, při práci s mapu i při pohledu do zrcadla. Měli bychom být schopni rozeznat vzájemnou polohu dvou objektů, určit jejich sjednocení, průnik nebo změnu polohy.
Doplňování v rovině
Při doplňování v rovině budeme pracovat nejen se základními rovinnými útvary, ale i s jejich kombinacemi - hvězdy, domečky, sítě. Při řešení úloh je vhodné si, v duchu či na papíře, představit, jak má výsledný tvar vypadat. Pozor, chybějící dílek může být otočený či překlopený.
Otočení a překlopení v rovině
Při hledání správného dílku, který vznikne otočením nebo překlopením daného útvaru využíváme základních vlastností otáčení, osové a středové souměrnosti.
Stačí si pamatovat pár jednoduchých pravidel:
- Při otočení ani překlopení nemění jednotlivé části objektů své vzájemné polohy. Například, pokud je kruh na straně trojúhelníku, nemůže se „přestěhovat“ na vrchol.
- Překlopení je osová souměrnost. To mimo jiné znamená, že bod, který je nejdál od osy překlopení, bude i v překlopení nejdál od osy.
- Otočení o 180° je středová souměrnost.
Zavřít